Crunchyroll just announced their nominees for their annual Crunchyroll Anime Awards.

The Crunchyroll Anime Awards are described as “a celebration of the best and brightest in Japanese animation from 2019, all made possible by the world’s most passionate community. Now entering its fourth year, the Anime Awards’ commitment to commemorating the best of the best is stronger than ever with support and engagement from fans all over the globe.”

Along with announcing the nominees, which can be seen below, they also announced that WWE Superstar Xavier Woods will host the Crunchyroll Anime Awards 2020.

The awards will be presented on February 15, 2020 at 5:00 PM PST. Presenters for the awards will be Gibi, SungWon Cho, Cole Gallian, Miranda Sanchez, Tristan Gallant, Mark Phillips, Geoffrey Thew, Kiera Please, LilyPichu, Anthony Carboni, Dominique “SonicFox” McLean, and Connor Colquhoun.

It will be livestreamed from Crunchyroll’s headquarters in San Francisco.

Winners are chosen by fans who can vote at the Anime Awards website from Friday January 10 to Friday, January 17. Fans are able to vote every single day with voting resetting every day at 12 AM PST.

In the case of a tie, a committee of judges will act as a tiebreaker.

The Crunchyroll Anime Awards 2020 will honor George Wada with their Industry Icon award.

Wada is the president of Wi Studio. He previously worked as a producer at Production I.G., the studio behind Ghost in the Shell: Stand Alone Complex. He would then form Wit Studio in 2012. The studio has gone on to produce Attack on Titan, Kabaneri of the Iron Fortress,and The Ancient Magus’ Bride.

Here are the categories and nominees:

Anime of the Year

  • Carole & Tuesday
  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba
  • Mob Psycho 100 II
  • O Maidens in Your Savage Season
  • The Promised Neverland
  • Vinland Saga

Best Protagonist

  • Emma, The Promised Neverland
  • Hyakkimaru, Dororo
  • Saitama, One-Punch man Season 2
  • Senku, Dr. Stone
  • Tanjiro Kamado, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba
  • Tohru Honda, Fruits Basket

Best Antagonist

  • Ai Magase, Babylon
  • Angela, Carole & Tuesday
  • Askeladd, Vinland Saga
  • Garou, One-Punch Man Season 2
  • Isabella, The Promised Neverland
  • Overhaul, My Hero Academia Season 4

Best Boy

  • Bruno Bucciarati, JoJo’s Bizarre Adventure: Golden Wind
  • Hyakkimaru, Dororo
  • Kanata Hoshijima, Astra Lost in Space
  • Naruzou Machio, How Heavy Are the Dumbbells You Lift?
  • Shigeo “Mob” Kageyama, Mob Psycho 100 II
  • Tanjiro Kamado, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Best Girl

  • Carole, Carole & Tuesday
  • Chika Fujiwara, KAGUYA-SAMA: LOVE IS WAR
  • Emma, The Promised Neverland
  • Kohaku, Dr. Stone
  • Nezuko Kamado, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba
  • Raphtalia, The Rising of the Shield Hero

Best Director

  • Tetsuro Araki, Attack on Titan Season 3
  • Kiyotaka Suzuki, Babylon
  • Shinichiro Watanabe & Motonobu Hori, Carole & Tuesday
  • Yuzuru Tachikawa, Mob Psycho 100 II
  • Kunihiko Ikuhara, Sarazanmai
  • Shuhei Yabuta, Vinland Saga

Best Animation

  • Attack on Titan Season 3
  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba
  • Fate/Grand Order Absolute Demonic Front: Babylonia
  • Mob Psycho 100 II
  • Sarazanmai
  • Vinland Saga

Best Character Design

  • Tsunenori Sait, Original Character Design by Eisaku Kubonouchi, Carole & Tuesday
  • Satoshi Iwataki, Original Character Design by Hiroyuki Asada, Dororo
  • Yuko Iwasa, Dr. Stone
  • Yuko Yahi, Original Character Design by Aka Akasaka, KAGUYA-SAMA: LOVE IS WAR
  • Kayoko Ishikawa, Original Character Design by Miggy, Sarazanmai
  • Takahiko Abiru, Original Character Design by Makoto Yukimura, Vinland Saga

Best Score

  • Hiroyuki Sawano, Attack on Titan Season 3
  • Mocky, Carole & Tuesday
  • Go Shiina and Yuki Kajiura, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba
  • Tatsuya Kato, Hiroaki Tsutsumi, and Yuki Kanesaka, Dr. Stone
  • Yugo Kanno, JoJo’s Bizarre Adventure: Golden Wind
  • Kevin Penkin, The Rising of the Shield Hero

Best Fight Scene

  • Emperor Crimson vs. Metallic, JoJo’s Bizarre Adventure: Golden Wind
  • Levi vs. Beast Titan, Attack on Titan Season 3
  • Mob vs. Toichiro, Mob Psycho 100 II
  • Tanjiro & Nezuko vs. Rui, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba
  • Thorfinn vs Thorkell, Vinland Saga
  • Ushiwakamaru vs. Tiamat, Fate/Grand Order Absolute Demonic Front: Babylonia

Best Couple

  • Baki Hanman & Kozue Matsumoto, Baki
  • Kaguya Shinomiya & Miyuki Shirogane, KAGUYA-SAMA: LOVE IS WAR
  • Mafuyu Sato & Ritsuka Uenoyama, given
  • Reo & Mabu, Sarazanmai
  • Rika Zonazaki & Shun Amagi, O Maidens in Your Savage Season
  • Ymir & Historia, Attack on Titan Season 3

Best VA Performance (JP)

  • Mamoru Miyano as Reo Niiboshi, Sarazanmai
  • Saori Hayami as Shinobu Kocho, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba
  • Yuichi Nakamura as Bruno Bucciarati, JoJo’s Bizarre Adventure: Golden Wind
  • Yukino Satsuki as Ali Magase, Babylon
  • Yuuko Kaida as Isabella, The Promised Neverland
  • Yusuke Kobayashi as Senku, Dr. Stone

Best VA Performance (EN)

  • Kyle McCarley as Shigeo “Mob” Kageyama, Mob Psycho 100 II
  • Laura Bailey as Tohru Honda, Fruits Basket
  • Erica Mendez as Retsukko, Aggretsuko Season 2
  • Billy Kametz as Naofumi, The Rising of the Shield Hero
  • Faye Mata as Aqua, KONOSUBA- God’s blessing on this wonderful world!
  • Casey Mongillo as Shinji, Neon Genesis Evangelion

Best Comedy

  • Aggretsuko Season 2
  • How Heavy are the Dumbbells You Lift?
  • Isekai Quartet
  • KAGUYA-SAMA: LOVE IS WAR
  • My Roommate is a Cat
  • Sarazanmai

Best Fantasy

  • Ascendance of a Bookworm
  • Astra Lost in Space
  • Attack on Titan Season 3
  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba
  • Sarazanmai
  • The Promised Neverland

Best Drama

  • Babylon
  • Carole & Tuesday
  • Fruits Basket
  • Stars Align
  • The Promised Neverland
  • Vinland Saga

Best Opening Sequence

  • Kiss Me By Nai Br.XX & Celeina Ann, Carole & Tuesday
    • Animation Director – Bahi JD
    • Storyboard Artist – Bahi JD
  • Kawaki wo Ameku by Minami, Domestic Girlfriend
    • Animation Director / Storyboard – Shtoa Ihata
    • Character Designer – Naomi Ide
  • Inferno by Mrs. GREEN APPLE, Fire Force
    • Storyboards – Akitoshi Yokoyama
    • Direction – Yuki yase
    • Animation Director – Hideyuki Morioka
  • 99.9 by MOB CHOIR feat. sajou no hana, Mob Psycho 100 II
    • Animation Director – Yoshimichi Kameda
    • Storyboard Artist – Yuzuru Yachikawa
  • Touch Off by UVERworld, The Promised Neverland
    • Animation Director – Kazuaki Shimada
    • Storyboard Artist – Atsushi Nishigori
  • Mukanjyo by Survive Said the Prophet, Vinland Saga
    • Animation Director – Takahiko Abiru
    • Storyboard Artist – Kazuya Murata

Best Ending Sequence

  • Hold Me Now by Nai Br.XX & Celeina Ann, Carole & Tuesday
    • Animation Director – Yoshiyuki Ito
    • Storyboard Artist – Norimitsu Suzuki
  • Sayonara Gokko by amazarashi, Dororo
    • Animation Director – Osamu Kobayashi
    • Storyboard Artist – Osamu Kobayashi
  • veil by Keina Suda, Fire Force
    • Storyboards, Direction, Animation, Coloring, and Backgrounds – Taiki Konno
  • Chikatto Chiki Chikaa♡ by Konami Kohara, KAGUYA-SAMA: LOVE IS WAR
    • Animation Director – Naoya Nakayama
    • Storyboard Artist – Naoya Nakayama
  • Stand by me by the peggies, Saranzmai
    • Animation Director – Kayoko Ishikawa
    • Storyboard Artist – Tao Tajima
  • Torcher by Aimer, Vinaldn Saga
    • Animation Director – Toshiyuki Yamashita
    • Storyboard Artist – Toshiyuki Yamashita

You can vote for your favorites at Crunchyroll’s website, found here.

Who will you be voting for?

(Visited 500 times, 1 visits today)
  • About The Author

    John F. Trent

    John is the Editor here at Bounding Into Comics. He is a massive Washington Capitals fan, lover of history, and likes to dabble in economics and philosophy.

    Related Posts